Pierwsze urządzenia celowo wykonane w celu endoskopii powstały w początkach XIX w.
Badano najczęściej pochwę, odbytnicę i dolną część gardła.
Jako ciekawostkę można podać, że Bozzini został ukarany przez władze swojego uniwersytetu ?za niezdrową ciekawość?.Rozwój optyki i mechaniki precyzyjnej pozwolił na konstruowanie coraz lepszych endoskopów.
Pozwoliło to Adolfowi Kussmaulowi (1822-1902) z Fryburga w Niemczech na wykonanie w roku 1886 pierwszej gastroskopii. Pacjentem był zawodowy połykacz noży z cyrku.Wielkie zasługi dla rozwoju gastroskopii położył Jan Mikulicz-Radecki (1850-1905), który pracując wówczas w Wiedniu, konstruował wraz z inżynierami nowe typy endoskopów wykonując liczne badania górnego odcinka przewodu pokarmowego.
Urządzenie Mikulicza posiadało na końcu żarówkę elektryczną.
Endoskopia Badania endoskopoweedytuj
Bronchoskopia ? badanie wnętrza tchawicy i oskrzeli, umożliwia wykrycie zmian chorobowych w obrębie tych narządów (zwężeń, guzów, nacieków nowotworowych lub zapalnych).Możliwe jest również pobieranie próbek wydzieliny z oskrzeli oraz wycinków błony śluzowej do badań histopatologicznych, cytologicznych i bakteriologicznych.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/EndoskopiaNależą do nich jama ustna i gardło, nos, ucho, pochwa i częściowo odbyt (w pismach Hipokratesa znajdują się opisy anoskopii ? oglądanie odbytu jak i operacji w tym rejonie wykonywanych pod kontrola anoskopów).Współczesną pochodną owych technik jest lusterko
Już w czasach starożytnych ówcześni lekarze starali się zaglądać do dostępnych wzrokowi ludzkiemu obszarów ciała.Źródłem światła było światło słoneczne odbite od lustra.Współczesną pochodną owych technik jest lusterko czołowe laryngologa.Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Endoskopia.